17. juunil kl 11.00 toimub Naboika ehk kangatrüki päev Peipsimaa Külastuskeskuses (Peipsiääre vallas Kolkjal), mille raames avatakse käsitsi trükitud kangastest rõivanäitus "Prostatovi jälgedes".

Kangatrükkali ja trükikodade omaniku Prostatovi pere elas Väike-Kolkjas. Prostatovi kangatrükikoda alustas Kolkjas tööd 1830ndatel ning äritegevus laienes Viljandi ja Paide, kuhu Prostatov rajas oma töökojad.

1923. aastal andis Vassili Prostatov Eesti Rahva Muusemile 33 trükipakku, mille tema isa Prostatov oli valmistanud ja mida ta oli kasutanud ajavahemikul 1833–1863.


Pavel Varunin valmistas nendest ERMis hoiul olevatest Prostatovi trükipakkudest koopiad ja Õnne Uus trükkis ja värvis indigokangad. Valminud kangastest õmbles Uus rõivakollektsioon, mis on inspireeritud vanausulistest kangatrükkalite ja -sinetajate traditsioonist. Sarafanide ja särkide lõiked pärinevad 19.sajandist.Valminud puulõikeliste vasktihvtidega trükipakkude ja reservtrükitehnikas indigokangastega on taaselustatud üks traditsioonipõhine käsitööharu Eestis.

Lisaks näituse avamisele saab Naboika päeval osaleda tunnustatu Eesti ja Vene teksiilikunsnike meistriklassides ja kuulata folklooriansambel Suprjadki kontserti.PÄEVAKAVA: http://peipsimaa.ee/naboika-2018

  Rõivanäituse sündi ja Naboika päeva toetavad: Peipsiveere programm / EAS, Peipsiveere kultuuriprogramm / Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Maaeluministeerium, Eesti Vanausuliste Kultuuri- ja Arendusühi


Kairi Güsson
56 629 329