Pressiteade

28. mail kell 14.00 avame Peipsimaa Külastuskeskuse 13. hooaja uute näitustega ja esitleme Õnne Uusi etnorõivaid moesouga.
Kunstnik Eve Valper on koostanud ja kujundanud näituse "Ikooni sünd" ning Õnne Uus teinud väljapaneku indigokangaste ja -rõivastega ehk siis "Sinise lummuses".

Näitus "Ikooni sünd" tutvustab vanausuliste traditsioonilist käsitööharu, puust reljeefsete ikoonide valmistamist.
Peipsimaal on selle traditsiooni elustanud kohalik vanausulisest kunstnik ja käsitöömeister Pavel Varunin.
Näitusel tutvustatakse reljeefse ikooni ajalugu ja varasemat traditsiooni koos näidetega Bütsantsi kunstist. Välja on pandud ikoonide eeskujujoonised. Samuti on kirjeldatud puust nikerdatud ikooni valmimise eri etappe, mis näha ka näidisikoonil. Saab tutvuda ikooni valmistamise tööriistadega.

Näituse on koostanud ja kujundanud kunstnik Eve Valper.

Näituse tegemist on toetanud Integratsiooni SA/ Rahvakultuuri Keskuse Peipsiveere pärimusprogramm/ Kultuuriministeerium.

Õnne Uusi tekstiilinäitusel "SINISE LUMMUSES" on väljas käsitsi värvitud ja reservainega trükitud linased indigokangad ning -rõivad.

Sinine on inimesi võlunud aegade algusest peale. Indigo oli eriti populaarne 18. - 19.sajandil.
Näituse idee oli taaselustada vanad mustrid Kolkjast kasutades sajanditaguseid värvimis-
ning trükkimistehnikad.

Kangaste trükkimiseks on kasutatud nii puulõikelisi kui metalltihvtidega ajalooliste pakkude koopiad.
Seda tüüpi kangastest valmistati veel poolteist sajandit tagasi seelikuid, sarafane, rätikuid, põllesid, pükse, särke ja kodutekstiile.
Esemed näituse tarbeks kujundas, trükkis, värvis ja õmbles Õnne Uus inspireerituna 19.sajandi indigotekstiilidest. Näitusel esindatud trükipakud on ERMi kogudest pärit trükipakkude koopiad Kolkjast, mis on valminud Pavel Varunini käsitööna.
Näituse tegemist ja moesoud on toetanud Rahvakultuuri Keskuse Peipsiveere pärimusprogramm/ Kultuuriministeerium.

Uuenenud on Peipsimaa Külastuskeskuse lubokiõu ja Varunini lubokinäitus ning hoovis on lastele näitus "Kalade ohtlik maailm". Samuti saavad lapsed Peipsiveere muinasjututegelase kalakese Rääbu majapidamist uurida hoovimängu avastusretkel.

Kairi Güsson
Peipsimaa Külastuskeskuse juhataja
55639398